Jdi na obsah Jdi na menu

Labe

Naše největší řeka - jaká vlastně je?
Krásná i drsná. Prudký proud i nádherné tišiny, slepá ramena, staré a nové jezy, potopené zdi, popadané stromy, proplouvající remorkéry, ostrovy, zátočiny ...............
Všechno to muže být pro nás rybaře dobré, ale taky nám to muže pěkně znepříjemnit lov, třeba proplouvající lodě nebo silný proud. Šílený tlak rybářů a každý si chce chytit tu svou rybu.Jak to všechno vyřešit abych byl úspěšný při lovu?
Pokusím se vám tady napsat pár svých poznatků ,které jsem získal za dva roky při lovu kaprů na Labi.
První rok co jsem chytal na Labi,  jsem se musel poprat se spoustou nových věcí pro mě. Jako je třeba proud. Takže na to se musíte vybavit těžkýma olovem typu grypa od 130g až 200g a když ani to nepomůže tak zkusit zavážet přes kámen nebo radši lovit v ramenu a počkat až opadne silný proud. Další věc co souvisí s průtokem je vnadění. Jak vysoko nad místem mam vnadit? Myslím že vám pomůže vnadit nad místem tak 10 až 20metrů, těžko se to odhaduje ,ale mělo by to stačit. Čím vnadit aby se to moc nerozplavovalo. Tak určitě boilies , nebo velké druhy partiklu jako třeba fazole ,mega kukuřice....dále rád používám halibut pelety ve větších průměrech a v poslední době brambory-jsou levné , těžké, rychle padají ke dnu a dobře připravitelné.Taky rád používám krmítkovou směs s partiklem smíchám s vodou a udělám veliké koule a nechám oschnout aby se déle rozpouštěli to funguje jako velká peleta. Tlak vody na vlasec omezíme tím že postavíme pruty špičkami na horu, aby ve vodě bylo co nejmíň vlasce.Tak proud máme vyřešený a krmení taky tak co dále?Jaké použít montáže? Hlavně takové aby jsme mohli bezpečně zdolávat a nemuseli mít strach, že nám to ryba někde uřízne i když obavy máme každý a pořád. Takže rád chytám na kamenech a tam používám šňůrku od f. Kryston Quick Silver ve 35lb ta vydrží opravdu všechno. Dále mám obrtlík závěsku pro olova a 1,2metru olověnky a 10metrů šokové šňůry.V poslední době místo olověnky mam 10metrů fluorocarbonu.Tak teď už zbývá jenom najít krmící se kapry , ale jak ?
Tak nejvíce se krmí v korytu řeky nebo podél zdí, méně v ramenech,tam spíše odpočívají .Po ránu a v noci se mi osvědčilo, dávat jeden prut blíže ke břehu a druhý nechávám v korytě. Je lepší rozmístit pruty ,aby jsme zjistili kde ryby proplouvají. Musíme zkoušet a zkoušet jít cestou "pokus omyl" a pak s toho dá vyvodit správné důsledky ,ale co je správné se asi nikdy na 100% procent nedovíme. Co funguje dnes nemusí příště...........
No a co na závěr?
Hlavně se chovejte k přírodě i k sobě navzájem s úctou. Svůj nepořádek  si odvezte domů a nenechávejte ho u vody,  ať to tam nevypadá jako na smetišti. No a nezapomeňte  zdravé ryby vodě. Používání podložek a polejvání vodou by mělo být samozřejmostí.
s pozdravem: "rybu kterou sežereš už nechytíš "
 
Vašek Volf

bik kapr z MRKu

CHYŤ, VYFOŤ A PUSŤ

 

Labe