Jdi na obsah Jdi na menu

V našich vodách představuje sumec nejvyšší článek potravního řetězce ve společenstvu vodních organismů. Reguluje stavy bílé ryby, zejména cejna, cejnka, plotice a oukleje a zbavuje vodu uhynulých živočichů. Velikost jeho kořisti je větší než u většiny ostatních dravců, takže jim konkuruje jen v místech početnějšího výskytu. Tam, kde se vyskytuje ve větším počtu, může sumec způsobit i zřetelný pokles stavů bílé ryby. Vzhledem k velkému zájmu o lov sumce je ale takových míst na našem území málo.

     Sumec je jednou z nejatraktivnějších ryb, je loven mnoha způsoby a pro jeho chytání se vyrábí i speciální náčiní. Je ovšem značný rozdíl mezi lovem trofejních jedinců přes 2 m a lovem průměrných sumců s délkou kolem 1 m, kteří se chytají zdaleka nejčastěji. Při popisu náčiní bude nejlépe tyto kategorie oddělit, přestože je jasné , že sumec roste plynule a loví se exempláře všech velikostí.
      Sumci menších velikostí se loví běžně přívlačí, na plavanou i položenou za použití poměrně běžného náčiní. Je dokonce možné pokusit se i o úlovek na umělou mušku.
      Trofejní jedinci se dnes nejčastěji loví z loďky za použití vábničky a na bójku s nastraženou živou rybou. Jisté procento trofejních ryb se uloví i na umělé nástrahy.

 

Zpět