Jdi na obsah Jdi na menu

Sumec velký představuje v našich vodách vrcholového predátora dorůstajícího rozměrů, díky kterým nemá v dospělosti kromě člověka žádného přirozeného nepřítele. Je to ryba nížinných vod, zejména mu vyhovují hluboké řeky s měkkým dnem a četnými úkryty. Svědčí mu i rozlehlé stojaté vody.
      Splést si sumce s jinými druhy našich ryb je prakticky nemožné. Jen v menších velikostech hrozí záměna se sumečkem americkým, který ale má na hřbetě kromě hřbetní ploutve ještě tukovou ploutvičku a má 4 páry vousků, což je o jeden víc, než se dá napočítat u sumce velkého.
      Sumec velký je jednou z mála našich ryb, která postrádá šupiny. Tělo je dlouhé s mohutnou přední částí a ze stran zploštělou zadní polovinou těla, jejíž plocha je směrem dolů nastavena řitní ploutví, která se táhne v celé její délce. Naproti tomu hřbetní ploutev je nepatrná ploutvička bez velkého významu pro pohyb nebo stabilitu sumcova těla.
      Imponující je sumcova tlama. Mohutné čelistní oblouky pokryté jemným ozubením někdy označovaným jako „kartáče“ uzavírají prostornou ústní dutinu. Prudkým pohybem spodní čelisti dokáže sumec potravu do své prostorné tlamy doslova nasát.
      V našich vodách je sumec původním druhem významným jak pro komerční tak pro sportovní rybolov. Vyskytuje se ve všech velkých nížinných revírech a je i pravidelně vysazován. Při svém postavení našeho největšího dravce ale nikdy nebude tak hojný, aby se stal běžným úlovkem všech sportovních rybářů.
      Atraktivita tohoto velkého dravce byla zřejmě důvodem pro jeho vysazení v některých zemích západní Evropy. Populace na území Francie, Itálie a Španělska jsou nepůvodní, ale výborně prospívají a už dávno se staly objektem zájmu sumcařů z celého kontinentu. Pokračování